Під час спільного засідання представників органів судової влади України, що відбулося у Верховному Суді України 19 лютого 2016 року, Голова Верховного Суду України Ярослав Романюк, Голова Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ Борис Гулько, Голова Вищого господарського суду України Богдан Львов, заступник Голови Вищого адміністративного суду України Михайло Цуркан прозвітували про стан здійснення правосуддя судами у 2015 році та окреслили завдання на 2016 рік.
Голова ВССУ, зокрема, доповів про результати здійснення правосуддя судами цивільної і кримінальної юрисдикцій.
Так, за його словами, у 2015 році, як і в 2014-му, спостерігалась незначна тенденція до зменшення кількості справ, що перебували на розгляді у загальних судах. Виняток становить лише показник кількості справ, які розглядались апеляційними судами. Порівняно з 2014 роком він збільшився на 5 % та становив майже 300 тисяч справ і матеріалів. Натомість на 7 % зменшилась кількість справ, які надійшли на розгляд місцевих судів, – 2 млн. 711 тис. справ і матеріалів.
Водночас майже половина із цих справ, а саме 1 мільйон 200 тисяч, надійшло у порядку цивільного судочинства, 780 тисяч – у порядку кримінального судочинства, 642 тисячі справ – про адміністративні правопорушення та 77 тисяч – справи, що розглядаються у порядку адміністративного судочинства.
Необхідно враховувати, зауважив доповідач, що зменшення кількості справ, що надійшли на розгляд у 2015 році, не стосувалось справ, які надійшли у порядку кримінального судочинства, оскільки цей показник зазнав незначного зростання.
Натомість, як пояснив Голова ВССУ, тенденція до зменшення загального показника зумовлена тим, що більш ніж на третину (37 %) зменшилось надходження справ, які розглядалися загальними судами у порядку адміністративного судочинства. Також істотного зниження – на 14% – зазнав показник кількості справ про адміністративні правопорушення.
Кількість матеріалів, що надійшли на розгляд ВССУ у порядку цивільного судочинства, зменшилась на 12 % і становила 61 тисячу справ і матеріалів, а відповідний показник щодо матеріалів, які надійшли на розгляд ВССУ у порядку кримінального судочинства, зазнав зменшення на 25 % та становив 16 тисяч справ і матеріалів.
Середньомісячне навантаження на одного суддю місцевого загального суду у 2015 році становило 56 справ і матеріалів, апеляційного – 17.
Фактичне навантаження на одного суддю судової палати у цивільних справах ВССУ в середньому – 114 справ та матеріалів, на суддю судової палати у кримінальних справах – 34 справи і матеріали.
Борис Гулько також поінформував учасників засідання про результати апеляційного та касаційного перегляду справ, які розглядались у порядку цивільного та кримінального судочинства. Так, за його словами, підстави скасування судових рішень у цивільних справах за результатами їх касаційного перегляду були пов’язані як з неправильним застосуванням норм матеріального права, так і з порушенням норм процесуального права.
Значна кількість скасувань судових рішень, зауважив Голова ВССУ, зумовлена неоднозначністю законодавчих положень, насамперед це стосується Закону України «Про мораторій на стягнення майна громадян України, наданого як забезпечення кредитів в іноземній валюті», іпотечного законодавства тощо.
Також досить поширеними були випадки скасування судових рішень у цивільних справах з підстав допущення таких процесуальних порушень, як неправильне визначення відповідача у справі, безпідставне закриття, а також зупинення провадження у справі.
Підставами для скасування судових рішень у кримінальних справах, за словами Голови ВССУ, в основному стали порушення норм процесуального права. Крім того, досить часто суди першої та апеляційної інстанцій допускали порушення, що полягали у неналежному забезпеченні права на захист особи у різних його проявах.
У своєму виступі Борис Гулько значну увагу приділив особливостям стану здійснення правосуддя, що зумовлені проведенням антитерористичної операції.
Він наголосив, що ВССУ вживає усіх передбачених законодавством заходів для оперативного реагування на існуючі у цих регіонах проблеми. Завдяки зусиллям керівництва, суддів апеляційних судів Луганської та Донецької областей, а також Державної судової адміністрації України у 2015 році вдалося відновити роботу цих судів у містах Сєверодонецьк та Артемівськ. Разом з тим в Апеляційному суді Луганської області з вересня 2015 року не здійснювалась доставка осіб, які тримаються під вартою. Цю проблему, зауважив Голова ВССУ, ми неодноразово порушували перед керівниками відповідних органів державної влади, однак заходи для її вирішення не вживалися. Лише з 15 лютого 2016 року доставка до суду осіб, які тримаються під вартою, почала здійснюватись, однак зволікання, що мало місце, може стати передумовою для звернення осіб, які тримаються під вартою, до Європейського суду з прав людини, – зазначив доповідач.
Він також акцентував увагу на питанні дотримання розумних строків судового розгляду цивільних та кримінальних справ.
Результати аналізу квартальних звітів Урядового уповноваженого у справах Європейського суду з прав людини, – підкреслив Борис Гулько, – свідчать, що істотна кількість рішень цього суду у справах проти України зумовлена порушенням права на справедливий суд та права на ефективний засіб юридичного захисту через надмірну тривалість строків судового розгляду.
Підсумовуючи, Голова ВССУ зазначив, що пріоритетними завданнями на 2016 рік залишаються: забезпечення ефективного і справедливого правосуддя, покращення його якості та підвищення відповідальності за результати діяльності.
За підсумками засідання прийнято рішення створити робочу групу для напрацювання відповідних матеріалів щодо результатів роботи судової системи України у 2015 році, до складу якої увійдуть голови та заступники голів вищих судових інстанцій України.
Під час заходу менеджер проекту Ради Європи «Підтримка впровадженню судової реформи в Україні» Андрій Кавакін презентував збірник «Документи Консультативної ради європейських судів», який містить європейські та міжнародні стандарти у сфері судочинства.
ВССУ на засіданні також представляли заступники Голови суду Станіслав Кравченко та Марина Червинська.
У заході взяли участь заступник Глави Адміністрації Президента України Олексій Філатов, Голова Ради суддів України Валентина Сімоненко, Голова Державної судової адміністрації України Зеновій Холоднюк, Голова Вищої кваліфікаційної комісії суддів України Сергій Козьяков, Голова Вищої ради юстиції Ігор Бенедисюк, ректор Національної школи суддів України Микола Оніщук, Директор департаменту Секретаріату Урядового уповноваженого у справах Європейського суду з прав людини Ольга Давидчук, заступник Генерального прокурора України Олег Заліско, голови та заступники голів апеляційних судів, а також представники адвокатури, законодавчої і виконавчої влади, громадських організацій.